Samstag, 18. Februar 2012

Prosimy o pomoc w znalezieniu morderców Ulfa

[Deutsch] [English] [Lietuvių] [Русский] [Română]

Trzej mężczyźni z Litwy, w wieku pomiędzy 18, 20 i 24 lat, zostali w lutym zatrzymani na terenie Niemiec. Wśród nich są również ci dwaj mężczyźni, którzy są widoczni na zdjęciach z monitoringu. Zostali oni zatrzymani z powodu napadu ze skutkiem śmierci na Ulfa i jeszcze jednego dalszego czynu.
Update: Before the End of June 2012, three further suspects have been arrested in Lithuania. They are awaiting extradition to Germany.Zwracamy się do Państwa z bardzo gorącą prośbą o pomoc wznalezieniu osoób, które zamordowały członka naszej rodziny, Ulfa Möllera. Wieczorem 9-go stycznia 2012 roku Ulf padł ofiarą brutalnego napadu rabunkowego i morderstwa we Wschodnich Niemczech. Osoby, które go zaatakowały pochodziły prawdopodobnie z Europy Wschodniej, być może z Polski albo Litwy. Podczas użycia kart bankomatowych Ulfa, kamery monitoringu zarejestrowały wyraźne zdjęcia jednego z oprawców.

Ulf został zamordowany w wieku 39 lat. Pracował w Monachium jako specjalista komputerowy. Za kilka dni planował wyjachać w podróż po Azji, która miała potrwać około roku. Ulf chciał przemierzyć z plecakiem Kambodżę, Laos, Wietnam i być może inne kraje tego regionu. Podczas ostatnich dwóch i pół miesięcy przygotowywał wszystko bardzo dokładnie do tej podróży, której tak bardzo nie mógł się doczekać. Wyprowadził się ze swojego mieszkania w Monachium i sprzedał albo rozdał większość przez siebie posiadanych rzeczy. 9-go stycznia wyjechał z Monachium małym wypożyczonym samochodem transportowym, po to, by zawieźć pozostałe rzeczy do domu swoich rodziców pod Hamburgiem. Niestety nigdy tam nie dotarł.

Tego dnia o 21:24 Ulf zadzwonił po raz ostatni do swojej matki. Zjechał z autostrady A9 w pobliżu Coswig (kraj związkowy Anhalt), aby zatankować. Ulf zadzwonił ze stacji benzynowej w Cobbelsdorf, nieopodal autostrady i powiedział, że powinien dojechać po północy, około 24:30. Tuż po tej rozmowie telefonicznej zaatakowali go jego mordercy, najprawdopodobniej na stacji benzynowej, albo w drodze powrotnej na autostradę. Oprawcy zmusili Ulfa do ujawnienia haseł do kart bankomatowych. Brutalnie go pobili i zostawili martwego lub umierającego w samochodzie porzuconym w lesie. Zwłoki Ulfa znaleziono dopiero 15-go stycznia 2012, tego dnia, w którym Ulf zamierzał odlecieć do Azji.

Jeszcze 9-go stycznia, parę minut po godzinie 23, domniemani mordercy rozpoczęli pobierać pieniądze, używając kart bankomatowych Ulfa, najpierw w bankach w Coswig i w Wittenberg, a nieco później również w Poczdamie (po północno-wschodniej stronie). Kamery monitoringu z banków zarejestrowały dwóch mężczyzn. Około 4:15 nad ranem (10-go stycznia) kupili oni papierosy, piwo i ok. 100 litrów oleju napędowego na stacji benzynowej w Poczdamie. Prawdopodobnie wlali paliwo do kanistrów i zanieśli je do dwóch pojazdów zaparkowanych nieopodal; według zeznań świadka był to stary Ford Transit koloru białego oraz czerwony samochód osobowy. Mężczyźni kontynuowali jazdę na północny wschód, kupując po drodze o 8:22 rano 75 opakowań kawy w sklepie Lidl w mieście Prenzlau w pobliżu granicy z Polską oraz około godziny 9:36 15 par różnych butów sportowych i 4 pary butów dziecięcych w sklepie Deichmann.

Osoby pracujące w sklepach zeznały policji, że mężczyźni rozmawiali ze sobą w jednym z języków wschodnio-europejskich. Istnieją wskazania na to, iż mordercy mogą pochodzić z Polski lub z Litwy, jednak nie ma co do tego pewności.

Obaj mężczyźni są opisywani jako szczupli, o wzroście między 1.75 m a 1.80 m, w wieku między 20 a 30 lat. Jeden z nich miał na sobie ciemną kurtkę z kapturem obszytym futrem. Kamery monitoringu zarejestrowały wyraźne zdjęcia jego twarzy. Drugi zabójca miał na sobie charakterystyczną jasno-niebieską kurtkę firmy Nike.

Jesteśmy Państwuwdzięczni za wszelką pomoc w znalezieniu morderców. Wszelkie wskazówki mogą być zgłaszane do niemieckiej policji (Polizeidirektion Sachsen-Anhalt Ost, tj. Dyrekcja Policji  Saksonii-Anhalt, Okręg Wschodni, która prowadzi dochodzenie) telefonicznie pod numerem +49 340 6000 293, pocztą elektroniczną na adres lfz.pd-ost@polizei.sachsen-anhalt.de, lub na dowolnym posterunku niemieckiej policji. Wskazówki można też wysyłać bezpośrednio do nas na adres mail.ulfm@googlemail.com.

Poniżej pokazane są zdjęcia przestępców zarejestrowane przez kamery monitoringu. Zdjęcia te można znaleźć także na stronach:
http://www.sachsen-anhalt.de/index.php?id=53291
http://www.polizei.bayern.de/muenchen/news/presse/aktuell/index.html/151187

Prosimy o pomoc w rozpowszechnieniu tego apelu. Aktualna wersja znajduje się pod adresem http://ulf-m.blogspot.com/.

Dziękujemy wszystkim za każdą pomoc!